Засвідчення справжності підписів на документах

25 Квітня 2019 року о 11:27

З метою роз’яснення громадянам інформації щодо засвідчення нотаріусом справжності підписів на документах та наголошення про права громадян, під час отримання нотаріальної послуги, повідомляємо наступне.

Статтею 34 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.1993 № 3425-XII (в редакції від 04.02.2019) (далі – Закон України «Про нотаріат») передбачені нотаріальні дії, які вчиняються нотаріусами, зокрема, засвідчення справжності підпису на документах.

Умови засвідчення справжності підпису на документах закріплені в статті 78 Закону України «Про нотаріат» та у пункті 6 глави 7 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за № 282/20595 (далі — Порядок).

Відповідно до статей 34, 37, 38, 40-1 Закону України «Про нотаріат», крім нотаріуса, засвідчити справжність підпису на документах можуть посадові особи органів місцевого самоврядування, консульські установи України та начальники установи виконання покарань.

Так, відповідно до пункту 6.1. 7 розділу II Порядку, нотаріус засвідчує справжність підпису на документах, крім тих, які відповідно до закону або за вимогою сторін підлягають нотаріальному посвідченню.

При засвідченні справжності підпису на документах нотаріус не посвідчує факти, вказані в самому документі. Засвідчення лише означає, що цей документ підписала саме та особа, яка в ньому зазначена.

Перед засвідченням справжності підпису нотаріус повинен встановити особу підписанта.

Порядок встановлення особи передбачений статтею 43  Закону України «Про нотаріат», який зазначає, що воно здійснюється за паспортом  громадянина України або за іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи громадянина, який звернувся за вчиненням нотаріальної дії (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний чи службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний паспорт іноземця або документ, що його замінює, посвідчення особи з інвалідністю чи учасника Другої світової війни, посвідчення, видане за місцем роботи фізичної особи).

Крім того, варто зазначити, що нотаріус не може засвідчувати справжність підпису фізичної особи на документі, у якому стверджуються обставини, право посвідчення яких належить лише відповідному державному органові (час народження, шлюбу, смерті, наявність хвороби, інвалідності, права власності на майно тощо). Справжність підпису на зазначеному документі може бути засвідчена у випадку, якщо документ призначений для подання до компетентних органів іншої держави.