ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНИЙ ПРОЕКТ “Я МАЮ ПРАВО”


Що передбачає проект «Я МАЮ ПРАВО?»

«Я МАЮ ПРАВО!» — це загальнонаціональний правопросвітницький проект, мета якого — підвищення рівня правової культури та правової свідомості громадян та розвиток системи безоплатної правової допомоги. Наразі мережа безоплатної правової допомоги налічує 551 точку доступу до безоплатної первинної та вторинної правової допомоги.

Історія створення проекту

2017 року міністр юстиції Павло Петренко виступив з ініціативою впровадити в усіх регіонах великий соціальний проект «Я МАЮ ПРАВО!».

7 червня 2017 року в Кабінеті Міністрів України проект презентували Павло Петренко та виконуючий обов’язки адміністратора Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Уейд Уоррен.

13 вересня 2017 року розпорядженням Кабінету Міністрів України № 638-р проекту було надано статус національного.

10 листопада 2017 року Проект презентували на засіданні Національної ради реформ. Національна рада реформ більшістю голосів схвалила Стратегію інформування громадян України про гарантовані їм Конституцією та законами України права на період до 2019 року, яка реалізовуватиметься в межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!». Вказана Стратегія затверджена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2017 року № 1012.

14 листопада Указом Президента № 361/2017 2018 рік оголошено Роком реалізації проекту «Я МАЮ ПРАВО!», проект взято під патронат Президента України Петра Порошенка.

Які основні напрямки проекту?

Залежно від актуальних правових потреб суспільства, в межах проекту визначаються соціально значимі блоки захисту прав громадян, відповідно до яких проводяться інформаційно-просвітницькі кампанії по всій території України.

На 2017-2018 роки основними напрямками реалізації Проекту визначено:

 1. Захист прав дітей та жінок: аліменти, протидія насильству – #ЧужихДітейНеБуває, #СтопНасильство, #ВідповідальнеБатьківство;
 2. Захист прав аграріїв – #АгрорейдериСтоп;
 3. Захист прав підприємців – #МаскиШоуСтоп;
 4. Протидія корупції у вищих навчальних закладах – #ХабарЗаНавчанняСтоп;
 5. Порядок вирішення суперечки;
 6. Порядок оформлення субсидій;
 7. Виконання рішення суду.

В 2019 році пріоритетними напрямками реалізації Проекту є такі:

 1.     #ЯМаюПравоГолосу:підвищення рівня правової обізнаності громадян щодо їх виборчих прав;
 2.     #ЧужихДітейНеБуває:захист прав дітей та посилення відповідальності батьків, які ухиляються від сплати аліментів;
 3.     #СтопБулінг:формування нульової толерантності до випадків цькування в суспільстві та інформування про можливі механізми реагування на випадки булінгу та захисту постраждалих;
 4. #ВідповідальнеБатьківство: ініціатива Уряду, спрямована на те, щоб українські діти стали більш захищеними, а батьки – відповідальними;
 5.     #СтопНасильство:захист жінок та дітей від домашнього насильства;
 6.     Захист права на безпечне довкілля;
 7.     Захист прав споживачів;
 8.     Протидія дискримінації.

Яка ціль проекту?

Інформування громадян та надання практичних рекомендацій щодо захисту прав за найбільш актуальними напрямами: у сфері правосуддя, захист права власності та протистояння корупції у вищих навчальних закладах. Поширення правових знань у рамках проекту сприятиме залученню громадян до правової активності та правосвідомої поведінки.

Які шляхи реалізації проекту?

Проект реалізується Міністерством юстиції у співпраці з системою безоплатної правової допомоги та територіальними органами юстиції за підтримки міжнародних донорів та партнерів.

Хто є основними партнерами проекту?

 • Парнерами проекту виступають Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), Міжнародний фонд «Відродження», Координаційний центр з надання правової допомоги, Міністерство освіти і науки України, Міністерство соціальної політики України, Міністерство аграрної політики та продовольства України, Асоціація юридичних клінік України, Міжнародний фонд «Відродження».

Яке територіальне охоплення проекту?

Охоплення проекту: всі міста України, включаючи віддалені селища, у тому числі ті, де функціонують центри та бюро системи надання безоплатної правової допомоги. Важливий елемент проекту: створення на базі Кабінету Міністрів України моніторингової групи для системного періодичного розгляду ключових справ щодо порушення прав громадян.

Який період реалізації проекту?

Запуск проекту відбувся 7 червня 2017 року. Проект розрахований на три роки — з 2017 по 2019. У вересні 2017 року проект отримав статус національного згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України №638-р від 13.09.2017. 2018 рік оголошено роком проекту «Я МАЮ ПРАВО!».

Які важливі елементи включає проект?

 1. Реагування
 • Створення міжвідомчих правозахисних штабів для реагування на порушення прав громадян.
 • Створення системи моніторингу для ефективного періодичного розгляду ключових справ щодо порушення прав громадян.
 1. Превенція
 • Підтримка актуальних соціально значимих законодавчих ініціатив, спрямованих на захист прав громадян.
 • Проведення правопросвітницьких кампаній задля подолання правового нігілізму та стимулювання правомірної поведінки.

 

Які основні слогани загальнонаціонального проекту «Я МАЮ ПРАВО»?

Знаю! Дію! Захищаю!

Знаю свої права. Користуюсь ними і знаю, що треба робити, коли мої права порушують. Захищаю себе згідно з законами, а держава захищає мене і мої права.

Під таким слоганом Міністерство юстиції створило та реалізує проект «Я МАЮ ПРАВО!».

Загальні досягнення проекту за період реалізації

 • Проведено 754 тис. правопросвітницьких заходів, що в десятки разів перевищує показники 2017 року.
 • Понад 2 млн людей відвідали заходи «Я МАЮ ПРАВО!» по всій Україні;
 • збільшено кількість стратегічних партнерів проекту «Я МАЮ ПРАВО!» з 16 до 41.
 • Спільно з «Go Global» започатковано інтерактивні правові уроки англійською мовою для учнів 40 шкіл з різних областей України.
 • Запущено телевізійну програму «Я МАЮ ПРАВО!», яка містить роз’яснення із найбільш затребуваних правових питань.
 • у партнерстві з U-Report проведено опитування понад 20 тис. молодих людей віком від 14 до 34 років з метою вивчення правових потреб;
 • проведено фестиваль «Я МАЮ ПРАВО!», присвячений захисту прав дитини.
 • У межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!» при обласних державних адміністраціях у всіх регіонах були створені антирейдерські аграрні штаби. За період функціонування на «гарячу лінію» оперативних штабів надійшло 583 дзвінки та розглянуто 465 звернень, з яких 120 стосувалися питань рейдерства.
 • Мін’юстом розроблено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», який набув чинності 6 лютого 2018 року. #ЧужихДітейНеБуває
 • Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування»16 листопада 2017 року прийнято Верховною Радою України та 04 січня 2018 року підписано Президентом України. #МаскиШоуСтоп
 • Правопросвітницькі кампанії з прав людини в межах усіх областей України. Розміщуються соціальні відео- та аудіоролики, зовнішня реклама, розробляються та розповсюджуються серед населення, підприємств, установ, організацій, навчальних закладів інформаційні друковані та електронні матеріали на правову тематику відповідно до актуальних соціально значимих тем, спрямованих на захист прав громадян.
 • Створено дистанційні пункти доступу до безоплатної правової допомоги. За отриманням консультацій та роз’яснень до них звернулися 86 284 особи.