Суттєві обмеження до неплатників аліментів

31 Травня 2019 року о 16:59

Сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Сімейним кодексом України визначено способи виконання батьками обов’язку утримувати свою дитину. Обов’язок утримувати дитину є рівною мірою обов’язком як матері, так і батька. Причому обов’язком особистим, індивідуальним, а не солідарним.

Однією з найбільш нагальних проблем у сфері захисту прав дітей є проблема належного матеріального забезпечення. Найбільш гостро вона стоїть для дітей, які виховуються в неповних сім’ях.

Законодавство України передбачає два порядки надання батьками утримання дитині: добровільний та примусовий. Він має місце у разі виникнення спору про надання коштів на утримання дитини. У такому випадку кожний з подружжя може звернутися до суду з вимогою про стягнення аліментів у примусовому порядку. Проте на сьогоднішній час існує проблема відповідальності платника аліментів за своєчасну сплату аліментів, присуджених судом на дитину.

У 2017 році Мін’юст дав старт ініціативі інформаційній кампанії #ЧужихДітейНеБуває, в рамках якої було прийняте законодавство, що значно посилило відповідальність злісних неплатників аліментів й дала змогу покращити матеріальне забезпечення дітей, та забезпечити їх додатковим захистом.

У разі заборгованості по сплаті аліментів понад 6 місяців (та 3 місяці для батьків важкохворої дитини) законодавством України встановлено можливість накладання обмежень на неплатників аліментів щодо: виїзду за межі України, керування транспортними засобами, користування зброєю, полювання, участі у прийнятті рішення про виїзд дитини за кордон.

Статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що  несплата аліментів на утримання дитини, яка призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

Повторне протягом року вчинення правопорушення, тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від двохсот сорока до трьохсот шістдесяти годин.

До злісних неплатників аліментів застосовується кримінальна відповідальність відповідно до статті 164 Кримінального кодексу України. А саме, злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин,  карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.

Крім того, Мін’юст визначив Порядок автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів. Відповідний наказ від 16 квітня 2019 року № 1203/5 Міністерство зареєструвало того ж дня.

Затверджений Порядок визначає процедуру автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження (далі – АСВП) через інформаційну взаємодію державних чи приватних виконавців і банків.

Автоматизований арешт коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів передбачає накладення арешту на кошти або ж зняття виконавцем арешту з коштів шляхом винесення постанов про арешт коштів чи про зняття арешту з коштів боржника у формі електронного документа та прийняття їх до виконання банками.

Суб’єктами інформаційної взаємодії за цим Порядком визначено Державне підприємство «Національні інформаційні системи» (адміністратор АСВП), виконавців і банки.

Інформаційні системи банків (далі – ІСБ) за допомогою прикладного програмного інтерфейсу один раз на годину протягом робочого часу виконуватимуть запит щодо наявності постанови виконавця про арешт коштів для її виконання.

Після отримання постанови про арешт коштів ІСБ негайно формує повідомлення про прийняття постанови про арешт коштів до виконання банком і відправляє його до АСВП, а також інформує відповідальну особу банку про необхідність виконання відповідних процедур згідно з внутрішніми правилами банку.

Слід розуміти, що обмежувальні заходи, встановлені законодавством для неплатників аліментів, покликані, насамперед, не покарати порушників, а посилити захист прав і інтересів дітей, покращити їх матеріальне забезпечення на достойне життя. Так, держава формує нову культуру відповідального батьківства й закладає міцне підґрунтя для усвідомлення суспільством тієї колосальної відповідальності за достойне життя своїх дітей.