Прийняття нотаріусами України довіреностей, які були оформлені в країнах СНД

29 Липня 2019 року о 14:56

Останнім часом почастішали звернення громадян з питанням, що робити у ситуації, коли від імені їх родичів або друзів, які наразі перебувають за кордоном, необхідно вчинити певні юридичні дії та яким чином правильно оформити довіреність за кордоном. У зв’язку з цим роз’яснюємо наступне.

Відповідно до частини третьої статті 244 Цивільного кодексу України довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.

Документи, які складено за кордоном з участю іноземних
органів влади або які від них виходять, приймаються нотаріусами за умови
їх легалізації органами Міністерства закордонних справ України.

Без легалізації такі документи приймаються нотаріусами у тих
випадках, коли це передбачено законодавством України, міжнародними
договорами, в яких бере участь Україна (стаття 100 Закону України «Про нотаріат»).

Стосовно оформлення довіреностей в країнах-членах СНД, то повідомляємо наступне. 10 листопада 1994 року Верховною Радою України ратифіковано Конвенцію про правову допомогу та правові відносини в цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (далі – Конвенція), яка набула чинності для України 14 квітня 1995 року і застосовується у відносинах України з Республікою Білорусь, Азербайджанською Республікою, Республікою Узбекистан, Російською Федерацією, Республікою  Казахстан,  Республікою Таджикистан,  Республікою Вірменія, Киргизькою Республікою, Республікою Молдова, Грузією і Туркменістаном.

Стаття 13 цієї Конвенції встановлює, що документи, які на території  однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або  спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції і за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших Договірних Сторін без якого-небудь спеціального посвідчення.

Таким чином, враховуючи вищезазначені положення Конвенції, довіреності на представництво інтересів, виготовлені та засвідчені на території вищезазначених країн за встановленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без будь-якого спеціального посвідчення.

Окремо слід звернути увагу на випадки, коли до нотаріусів звертаються особи з довіреностями, оформленими на території так званої «Придністровської Молдавської Республіки».

 

 

З цього приводу слід зазначити, що офіційною позицією України є невизнання Придністровської Молдавської Республіки як окремої держави.

Відповідно до офіційної заяви Ради міністрів закордонних справ країн –  членів «Організації за демократію та економічний розвиток – ГУАМ» у зв’язку з «референдумом» в Придністровському регіоні Республіки Молдова від 25.09.2006 міністри закордонних справ країн – членів «Організації за демократію та економічний розвиток – ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджанська Республіка та Республіка Молдова) заявили рішуче неприйняття так званого «референдуму», який відбувся 17 вересня 2006 року в придністровському регіоні Республіки Молдова та його результатів, які не мають юридичних наслідків с точки зору міжнародного права.

Відповідно до положень цієї заяви цей «референдум» є нелегітимним та його результати не можуть бути визнані, оскільки суперечать міжнародно-визнаному суверенітету та територіальної цілісності Республіки Молдова, принципам й нормам ООН та ОБСЄ в даній сфері, а також не сприяють врегулюванню придністровського конфлікту.

У зв’язку з цим міністри закордонних справ країн – членів ГУАМ підтримують заяву Європейського Союзу, діючого Голови ОБСЄ, Комітету міністрів Ради Європи, та ряду країн, які також не визнають результати «референдуму».

Офіційною позицією України є невизнання так званого «референдуму» 17 вересня 2006 року та визначення Придністровського регіону як автономного територіального утворення з особливим правовим статусом, що є частиною Республіки Молдова.

Відповідно до частини третьої статті 47 Закону України «Про нотаріат» для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам законодавства. Враховуючи, що Україна не визнає Придністровської Молдавської Республіки як окремої держави та як окремого суб’єкта міжнародного права, документи, створені та засвідчені установами цієї Придністровської Молдавської Республіки не можуть бути прийняті нотаріусами України для вчинення нотаріальних дій.