Права та обов’язки керівника та педагогів освітнього закладу у разі виявлення булінгу

14 Серпня 2019 року о 15:53

Незабаром розпочнеться новий шкільний рік, тому поняття булінгу, як ніколи актуальне. Образлива чи зарозуміла поведінка з проявами авторитету, застосування фізичної сили, цькування, приниження, нанесення душевної шкоди  –  з 70х років минулого століття визначається, як булінг. Закон України «Про освіту» з внесеними змінами від 19 січня 2019 року передбачає наступне визначення «булінгу»  – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Окрім Закону України «Про освіту», Міністерство юстиції України який рік реалізує кампанію «Стоп булінг» у рамках проєкту «Я маю право». У закладах освіти фахівцями юстиції активно проводяться правопросвітницькі заходи для дітей та вчителів, основною метою яких є протидія булінгу у дитячих колективах. Школярам, що стали жертвами булінгу також пропонується правова допомога у Єдиному контакт-центрі безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103. Слід звернути увагу, що діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката.

Права та обов’язки керівника та педагогів закладу освіти у разі виявлення булінгу

На законодавчому рівні встановлені обов’язки керівників освітніх закладів, що передбачають:

  1. Директор освітнього закладу зобов’язаний створити простір для навчання дітей, де відсутні цькування та насильство.
  2. Обов’язково приймати і розглядати заяви про випадки булінгу з подальшим винесенням рішення про розслідування.
  3. Забезпечити виконання заходів щодо учасників булінгу.
  4. У разі виявлення факту булінгу в обов’язковому порядку повідомляти працівників служби у справах дітей та в органи Національної поліції України.
  5. Забезпечити розміщення на офіційному веб-сайті освітнього закладу план заходів, що спрямовані на запобігання булінгу, порядок подання та розгляду скарг щодо вчинення булінгу.

Що стосується педагогічного колективу:

  1. Мають право на захист від булінгу та дискримінації під час освітнього процесу.
  2. Зобов’язані повідомити керівництво (директора) про факт булінгу щодо учасників освітнього процесу (учнів, вчителів), якщо вони стали свідком, отримали інформацію від третіх осіб чи зазнали булінгу самі.

Відповідальність за булінг

Так, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме статті 173-4 передбачено накладення штрафу у розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин, якщо задано шкоди фізичному чи психологічному здоров’ю дитини.

Штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин передбачено у разі вчинення булінгу групою осіб за попередньою змовою, а також у разі повторного вчинення булінгу після накладення штрафу.

Якщо директор (керівник) освітнього закладу приховав факт булінгу від уповноважених підрозділів Національної поліції України йому загрожує штраф у розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця, окрім цього – відрахування до 20% заробітку.