Основні аспекти профілактики правопорушень серед неповнолітніх

16 Квітня 2019 року о 9:48

Питання дитячої злочинності, нажаль, є  досить актуальним для  сучасного суспільства. Статистика говорить сама за себе –  лідирують крадіжки – 70%, хуліганство та інші злочини становлять 16%. Близько 3% скоєних злочинів серед неповнолітніх вчиняються через наркотичні речовини, а більше ніж 2% припадають на злочини проти життя та здоров’я. Тож ця ситуація є кричущою та потребує постійного вживання  превентивних заходів для попередження зростання злочинності серед дітей.

Так, цього року за ініціативи Міністерства юстиції України стартував пілотний проект «Від мрії до дії», котрий передбачає активізацію профілактики вчинення правопорушень неповнолітніми та створення умов для виправлення малолітніх порушників. Проект включає в себе проведення правових ігор, правових конкурсів дитячих робіт, проведення правопросвітницьких уроків на тему «Стоп, булінг!», організація екскурсій у різні установи – як до представників героїчних професій так і до тих, хто сидить за гратами.  Діти мають бачити не лише гарний приклад для наслідування, але й  ті ситуації до яких призводить вибір хибного життєвого шляху. Подібні профілактичні дії мають допомогти  зупинити подальше зростання кількості правопорушень та злочинів серед дітей.

Згідно Кодексу про адміністративні правопорушення, а саме статті 12, до адміністративної відповідальності притягуються особи, що на момент скоєння проступку досягли шістнадцятирічного віку. Адміністративні провадження проводяться комісіями в справах неповнолітніх.

Визначено три блоки адміністративних правопорушень, що розглядаються комісіями:

 1. Справи, що характеризуються суспільно-небезпечними діяннями (вчинені особами, котрі не досягли шістнадцятирічного віку).
 2. Правопорушення, що вчинили особи, віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років (не стосуються справ про злісну непокору законному розпорядженню).
 3. Справи, що стосуються дрібного хуліганства, зберігання вогнепальної зброї, користування транспортним засобом, не маючи права кермування та ін.

Останній блок правопорушень розглядається комісіями у разі передачі від внутрішніх органів або судів. Слід наголосити, якщо такі злочини вчинені особами, які не досягли шістнадцяти років, то відповідальність несуть їх батьки або опікуни.

В окрему групу відносяться справи, що містять антигромадські вчинки, тобто їх не можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення, однак, поведінка підлітка є типовою для правопроступку – в навчальних закладах та  громадських місцях (поведінка з елементами хуліганства, жебрацтво, азартні ігри, ранні статеві зв’язки). Все це у майбутньому може призвести до злочинів. Окремо, слід звернути увагу, на жорстоку поведінку підлітків серед своїх однолітків. Тому в межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!» Міністерством юстиції було впроваджено інформаційну кампанію для дітей та батьків «СтопБулінг» https://minjust.gov.ua/news/ministry/v-mejah-proektu-minyustu-ya-mayu-pravo-rozpochato-informatsiynu-kampaniyu-stopbuling-dlya-ditey-ta-ih-batkiv

Нагадаємо, що дитяча злочинність характеризується суспільною небезпекою, оскільки призводить до гальмування соціального розвитку. Серед першопричин злочинних діянь, скоєних дітьми, виокремлюють:

 1. Соціально-економічні фактори: зубожіння та безробіття батьків, зростання соціальної напруги у суспільстві.
 2. Неблагополучні сім’ї (більшість неповнолітніх правопорушників виховується у асоціальних чи кримінальних сім’ях). Проте, статистичні дані підтверджують, що майже 10% дітей, причетних до правопроступків, виховуються у заможних сім’ях.
 3. Непорозуміння серед однолітків, конфліктні ситуації з вчителями.
 4. Вплив позашкільного середовища (відсутність або недостатня кількість закладів дозвілля, інформаційний вплив інтернет-ресурсів).
 5. Особливості фізичного стану дитини (проблеми з гормональною та ферментативної системами, порушення психічного здоров’я).
 6. Вікові особливості підлітків (впливи різних угрупувань, акцентуація характеру, прагнення самоствердитися чи показати свою дорослість).

Усі ці фактори сприяють вчиненню протиправних дій серед неповнолітніх. Крім цього, безперечно, вживання наркотичних речовин та алкоголю є невід’ємною складовою більшості причин злочинів.

Після вчинення правопорушення до неповнолітнього застосовується адміністративне стягнення. В залежності від вчинених дій:

 • попередження;
 • штраф;
 • оплатне вилучення/конфіскація предмета, що став причиною правопорушення;
 • виправні роботи;
 • адміністративний арешт.