Кожен має право на охорону здоров’я

1 Липня 2019 року о 15:00

У світі, де так багато усього, що нас відрізняє і віддаляє один від одного, задля миру та спільного блага треба шукати те, що нас об’єднує. Таким об’єднуючим фактором є права людини як для окремих індивідів, так і для цілих держав. На сьогоднішній день дуже актуальне питання стосовно права на життя.

У статті 27 Конституції України зазначено, що кожна людина має невід’ємне право на життя. Право на життя — надзвичайно об’ємне поняття. За текстом Основного Закону:

по-перше, ніхто не може бути свавільно позбавлений життя;

по-друге, обов’язок держави — захищати життя людини;

по-третє, кожен має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань.

Отже, здоров’я визначено як цінність і первинну та вихідну передумову життєдіяльності кожної людини. Тому із численних прав, які передбачає Конституція України, можна виділити право людини на охорону здоров’я як право, яке гарантує її фізичне існування і є умовою забезпечення здійснення всіх інших прав людини.

Відповідно до статті 49 Конституції України та на підставі Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» у державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога повинна надаватися безоплатно, але нажаль дуже часто трапляються випадки, що лікарі за надання медичних послуг у лікарнях вимагають кошти, також дуже часто зустрічаються такі ситуації коли хворій людині потрібна термінова операція, а його близьким і рідним людям не вистачає часу зібрати кошти для здійснення даної процедури лікування.

Глядячи на такі неприємні ситуації перш за все ми повинні знати що існує перелік платних послуг зазначених в постанові Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1138, а по-друге кожен повинен знати як можна захистити свої права на охорону здоров’я в разі їх порушення.

Куди звертатися для захисту права на охорону здоров’я, у разі його порушення:

Головний лікар закладу охорони здоров’я, у якому відбулося порушення;

Департамент охорони здоров’я Запорізької міської ради (гаряча лінія (061) 707-23-01, електронна адреса http//www.heaith.zp.ua;

Департамент охорони здоров’я Запорізької обласної державної адміністрації, (гаряча лінія (061) 224-63-83, електронна адреса doz@zoda.gov.ua);

Міністерство охорони здоров’я України (гаряча лінія 0-800-801-333, електронна адреса moz@moz.gov.ua);

Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (гаряча лінія 050-230-04-28);

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях (гаряча лінія 0-800-213-103 цілодобово);

Урядова гаряча лінія (номер телефону 15-41);

Особа, чиї права порушено, повинна звертатися від найнижчого органу до найвищого, тобто, якщо на первинному рівні її проблему не вирішено, то вона зможе звернутися до вищої установи.

Якщо на жодному з етапів не вдалося владнати ситуацію, то пацієнт має право звернутися до суду.