Я маю право на виконання рішення суду

22 Травня 2019 року о 10:07

У рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції «Я МАЮ ПРАВО!» діє нова кампанія, яка надає українцям вичерпну інформацію про те, як реалізувати своє право на виконання судового рішення.

Рішення суду – це акт, ухвалений іменем України, яким закінчується розгляд справи в суді. Судовими рішеннями є: ухвали, рішення, постанови, судові накази. Судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України.

В Україні примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі – рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України «Про виконавче провадження» випадках – на приватних виконавців.

28.08.2018 набрав чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», яким доповнено Закон України «Про виконавче провадження» статтею 64-1.

Цією статтею встановлений порядок виконання рішення про встановлення побачення з дитиною, рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною.

Виконання рішення про встановлення побачення з дитиною полягає у забезпеченні боржником побачень стягувача з дитиною в порядку, визначеному рішенням.

Державний виконавець здійснює перевірку виконання боржником цього рішення у час та місці побачення, визначених рішенням, а у разі якщо вони рішенням не визначені, то перевірка здійснюється у час та місці побачення, визначених державним виконавцем.

Вказаний вид рішень є досить специфічним та складним, який зачипає інтереси дітей, а отже при визначені державним виконавцем часу та місця побачення з дитиною, йому необхідно враховувати інтереси дитини.

На день підготування статті, по Україні в Єдиному реєстрі боржників наявні 74 записи про боржників, що перешкоджають у побаченні з дитиною.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення державний виконавець вживає відносно боржника відповідних заходів реагування (накладає штраф та попереджає боржника про притягнення до кримінальної відповідальності), а у разі повторного невиконання санкції проти боржника значно посилюються (подвійний штраф, надіслання до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, вжиття заходів по тимчасовому обмеженню боржника у праві виїзду за межі України, встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, тощо.

Вказані зміни, спрямовані насамперед на захист прав дітей, і мають забезпечити реальну участь батьків у спілкуванні з дитиною, а також на гарантування рівних прав батьків у вихованні своїх дітей.